11. 11. 2014 • Ruská centrální banka byla letos nucena zvýšit nákupy zlata, aby pohltila domácí produkci žlutého kovu, který ruští těžaři kvůli západním sankcím jen obtížně prodávají v zahraničí. Sdělily to zdroje agentury Reuters.
25. 11. 2014 • Inflace je nepochybně důležitý ukazatel při obchodování se zlatem, ovšem tvrdá čísla dlouhodobou závislost nepodporují. Aniž by to šlo číselně dokázat, zlato by s největší pravděpodobností fungovalo jako destinace investorů v případě očekávání nadměrně vysoké inflace. Ale 2% inflace, kam se zatím neúspěšně snaží dostat většina rozvinutých centrálních bank, rozhodně není pro zlato prorůstová úroveň.
24. 11. 2014 • Nizozemsko převezlo do vlasti 120 tun zlata v hodnotě čtyř miliard eur (111 miliard korun), které mělo uskladněné v trezorech Fedu v New Yorku. Informoval o tom deník The Wall Street Journal. S avizovaným stěhováním zlatých rezerv z USA zatím váhá Německo, o repatriaci zlata budou v neděli hlasovat v referendu Švýcaři.
31. 10. 2014 • Cena zlata v pátek prudce klesla, a dostala se tak na nejnižší úroveň od července 2010. Dolů ji tlačí zejména silnější kurz amerického dolaru. Na čtyřleté minimum se propadla i cena stříbra.
4. 9. 2014 • Jak jsme si již uvedli výše, mezi nejběžnější bezrizikové investice můžeme zařadit právě dluhové cenné papíry vydané vládami různých zemí. Výnos těchto bondů je závislý na převládající úrokové míře, jejichž vývoj se zase odvíjí od politiky příslušné centrální banky.
3. 7. 2014 • V různých koutech internetu, kde jsou témata jako kolaps světového systému měn nebo hyperinflace každodenním chlebem, se vedou diskuze o tom, zda je bitcoin stejně dobrý pro zajištění jako zlato. Především od pádu Brettonwoodského měnového systému v roce 1971, po němž následovala dvojciferná inflace, investoři považují zlato za nejlepší zajištění proti inflaci, znehodnocení měn nebo nekontrolovatelnému hromadění veřejného dluhu.
14. 5. 2014 • Investovat do fyzického zlata lze různými způsoby. Mezi ty nejoblíbenější u nás patří tradičně nákup pamětních mincí. Největší výhodou českých pamětních mincí je poměrně zajímavá likvidita a výnosy, které nejsou závislé pouze na ceně samotného žlutého kovu. „U pamětních mincí hraje velkou roli omezený náklad, který z nich dělá zajímavý artikl do budoucna,” říká Lukáš Jokl, marketingový manažer České mincovny, která české pamětní mince v Jablonci nad Nisou razí.
7. 5. 2014 • Tyto dvě ekonomiky zpomalily za několik posledních let tempo svého ekonomického růstu bezmála o polovinu, což se nutně muselo projevit na poptávce po drahých kovech, zlato nevyjímaje. Zatřetí v tom má prsty USA. Americká centrální banka postupně omezuje přísun likvidity na trh, což je historicky negativní signál pro cenu drahých kovů. Ty naopak obvykle benefitují z nadměrné likvidity, která vzbuzuje v investorech obavy z budoucí vysoké inflace. Argumentů by se jistě dalo najít i více, ale tyto patří mezi ty nejdůležitější. A pro zodpovězení otázky z nadpisu je nutné podívat se, jak se dříve negativní vlivy vyvíjí v aktuálním období a jaký je jejich výhled.
2. 5. 2014 • V Česku leží pod zemí 200 až 400 tun zlata za stamiliardy korun. Jen ložisko v Mokrsku a Chotilsku v blízkosti Slapské přehrady má podle průzkumu skrývat 130 tun zlata za 100 miliard korun. Zatímco různé zahraniční i tuzemské firmy by české zlato chtěly dostat na povrch, dotčené obce se tomu snaží všemožně zabránit.
17. 4. 2014 • Cena zlata v eurech dnes poprvé překonala hranici 1600 eur (44.100 Kč) za troyskou unci (oz; 31,1 gramu). Poptávku po zlatě vyvolává hlavně vysoká míra nejistoty spojená s pandemií nemoci covid-19, uvedla agentura DPA.
19. 3. 2014 • Pražská burza v posledních několika letech prochází krušným obdobím. To ovšem neznamená, že nelze nakupovat vůbec nic, ale ty méně perspektivní tituly převažují.
28. 2. 2014 • Zlato je po staletí považováno za bezpečný přístav. V České republice najdete hned několik obchodníků, kteří nabízejí zlato v nejrůznějších formách. S Janem Žákem z portálu zlataky.cz jsme mluvili o možnostech investování do zlata a dalších drahých kovů.
25. 2. 2014 • Zlaté medaile ze Soči obsahují 525 gramů stříbra (ryzost 960/1000) a 6 gramů zlata (ryzost 990/1000), stříbrné 525 gramů stříbra a bronzové 460 gramů bronzu. Celkově se na medaile v Soči spotřebovalo dvě a půl kila zlata o ryzosti 990/1000, 490 kilogramů stříbra o ryzosti 960/1000 a 210 kilogramů bronzu. Pokud by byly zlaté medaile ze Soči vyrobeny z čistého zlata, při stejné hmotnosti by měly hodnotu kolem 450 tisíc korun.
24. 2. 2014 • Mimořádná ražba Pražské mincovny s názvem Memento 25. února 1948 – komunistický puč v Československu připomene medailonem události, které vedly k uchopení moci Gottwaldovými komunisty. Emise je pokračováním série, kterou mincovna vydává jako připomínku komunistické perzekuce. Následuje po medailích s názvy 21. srpen 1968, 17. listopad 1989, Milada Horáková a Heliodor Píka.
18. 2. 2014 • Celosvětová poptávka po zlatě v loňském roce poklesla o 15 procent a dostala se na čtyřleté minimum. Spotřebitelé sice měli o zlato rekordní zájem, investoři ale žlutý kov ve velkém prodávali. Uvedla to Světová rada pro zlato (WGC), která sdružuje přední těžaře. Letos by mohl podle WGC trh vykázat růst.
Články na téme zlato jsou agregovány automaticky z prostředí českého (případně slovenského) internetu. Celý článek o zlatě je vždy k dispozici na webu vydavatele (odkaz s doménou vydavatele je vždy pod citací z článku).