30. 3. 2019 • Dodnes se musejí Rusové při pohledu na mapu držet za hlavu. Přestože jde o největší zemi světa mohlo být ještě lépe. Nejde tak o rozlohu, jako o to co poloostrov zvaný Aljaška skrýval za bohatství. Přesně před 152 lety se totiž Rusové tohoto pokladu Ameriky zbavili za pár milionů dolarů.
30. 3. 2019 • V Praze roste počet lidí, kteří naletěli podvodníkům s falešnými zlatými šperky. V dobré víře se totiž snažili finančně vypomoci lidem, kteří jim namluvili, že se ocitli v tíživé finanční situaci. Podvodníci pak jako zástavu dobrodinci nabídli falešné zlaté šperky. Policie nyní vyzývá veřejnost s prosbou o pomoc při jejich nalezení.
29. 3. 2019 • Je všeobecně známo, že centrální banky v roce 2018 postupně navyšovaly devizové rezervy ve zlatě. Nákupní tempo v roce 2019 ještě posílilo. Lednové zvýšení o 35 tun je největším nárůstem v historii, což jen potvrzuje pokračující akumulaci zlata novými zajímavými kupci.
29. 3. 2019 • Kanadská bankovní společnost TD Securities dál předpokládá růst ceny zlata, který však nebude jenorázový, ale bude se skládat z několika etap. Analytici stále vidí posun směrem k 1360 dolarům za troyskou unci.
28. 3. 2019 • Rafinerie zlata African Gold Refinery, založená belgickým magnátem Alainem Goetzem, čelí ugandským sankcím kvůli spornému dovozu 7,4 tun zlata. V místních médiích převládá přesvědčení, že zlato ze zemí postižených nějakými konflikty, prochází právě belgickou firmou se sídlem v Ugandě.
27. 3. 2019 • V prosinci a lednu nakoupila centrální banka Ruska „jen“ 300.000 resp. 200.000 uncí zlata. V únoru však již navázala na své předchozí silnější nákupy a do svých trezorů přidala opět 1.000.000 uncí (31,1 tuny).
27. 3. 2019 • Celkem oblíbeným tématem jsou rozborky telefonů, které ukazují komponenty. Z čeho se ale skládají i tyto komponenty? Na tuto otázku odpověděli dr. Dijkstra a dr. Wilkins z Univerzity v Plymouth…
27. 3. 2019 • Kanadská bankovní společnost TD Securities se domnívá, že pokud zlato již zaklepalo na cenu 1323 amerických dolarů za unci, mohlo by to znamenat, že jízda s cílovou páskou na úrovni 1360 dolarů bude odstartována „dřív, než se očekávalo“.
26. 3. 2019 • Global Macro Fund dokázal podle CNBC minulý rok generovat 41 % návratnost (a víme, že rok 2018 nebyl pro investory ten nejpřívětivější). Fond spravuje společnost Crescat Capital LLC.
26. 3. 2019 • Cena zlata hned v pondělí stoupla, protože zájem investorů o rizikovější aktiva se kvůli obavám z potenciální recese v USA a zpomalení globálního růstu vytratil. To vyvolalo poptávku po zlatě, některých dluhopisech i po japonském jenu, který se tak vznesl k šestitýdennímu maximu.
22. 3. 2019 • Zlato úzce navázané na americkou ekonomiku okamžitě zareagovalo na zasedání tamních centrálních bankéřů, kteří se shodli na nezvyšování úrokových sazeb. Objednávky na nákup zlata v dubnu se v New Yorku proto obchodovaly za 1318 dolarů za troyskou unci. V Londýně se zlato s okamžitým vypořádáním prodávalo ještě o něco dráž.
20. 3. 2019 • Stálou expozici Zlato v Pootaví v Prácheňském muzeu v Písku obohatil výjimečný nález. Jedná se o dva velké zlaté nugety z Vodňanska, největší novodobé ukázky zlata z Čech, které se dostaly do sbírek českých muzeí.
20. 3. 2019 • Která malá evropská země je největším zpracovatelem zlata na světě? I čtenář slabší v zeměpise se dovtípí, že se jedná o Švýcarsko. V průběhu loňského roku se do alpského státu podle statistiky celního úřadu dovezlo přibližně 1500 tun zlata a vyvezlo 1473 tun – převážně do Asie, kde byla dominantním příjemcem pevninská Čína. Pokud k čínskému úhrnu přidáme i vývoz do Hongkongu, tok zlata do asijského ekonomického obra činil přibližně 729 tun.
20. 3. 2019 • Přibližně 65 procent světové produkce zlata pochází z povrchových nalezišť, zbytek z podzemních zlatých dolů. Důlní produkce představuje největší část ročních dodávek zlata na trh – obvykle asi 75 procent. Zbývající zlato se získává z recyklace. Až 90 procent recyklovaného zlata pochází ze šperků, zbytek z technologických výrobků. Asi polovina zlata, jež se ročně vytěží, se používá právě ve šperkařství.
20. 3. 2019 • Práci se zlatem ovládá dokonale, její šperky jsou jemné, originální a lidé ji často vyhledávají, když si nechávají dělat snubní prsteny. „Nedělám šperky jen tak, aby se někde válely. Musím říct, že opravdu každý kousek má svůj příběh a je k určité události. Vyvolává vzpomínky a připomíná atmosféru. Je opravdu nabíjející vědět, že si lidé šperku váží a že jim přináší radost při každém pohledu na něj,“ říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz Lenka Šváchová.
Články na téme zlato jsou agregovány automaticky z prostředí českého (případně slovenského) internetu. Celý článek o zlatě je vždy k dispozici na webu vydavatele (odkaz s doménou vydavatele je vždy pod citací z článku).