20. 2. 2019 • V dubnu roku 2015, kdy Venezuela měla ještě fungující ekonomiku bez hyperinflace, prošla v tichosti dohoda s americkou CitiGroup o půjčce hotovosti zajištěné zlatem. Socialistické vládě se tak prostřednictvím swapu s Citibank povedlo získat minimálně miliardu dolarů v hotovosti.
20. 2. 2019 • Včerejší seance se na většině akciových trhů nesla opět v poklidném duchu a indexy si tak své pozice ze začátku týdne bez problémů podržely. Zajímavější byla situace na FX, kde byl pod tlakem USD, který ztrácel na většině měnových párů. Slabší dolar, v kombinaci s nízkými sazbami, pak pomohl k dalšímu silnému růstu cen drahých kovů, když například cena zlata vystoupala včera krátce až na dosah 1 350 USD. Středeční seance bude na data po většinu dne znovu chudší, ale ve večerních hodinách nás čeká zveřejnění zápisu z minulého zasedání americké centrální banky. Trh přitom bude zvědavý hlavně na to, jak Fed v zápisu nahlížel na rizika ekonomického zpomalení, která jej přiměla prozatím odložit další růst úrokových sazeb.
19. 2. 2019 • Unikátní kus drátového zlata zvaný Roh berana byl ještě donedávna nesmírně vzácný a stejně tak záhadný. Centrum neutronovévědy LANSCE si trochu posvítilo na jeho záhadnost, vzácný je ale Roh berana stále stejně. Jde o zřejmě nejlepší nález zlatých drátů na světě.
19. 2. 2019 • Cena zlata se v pondělí zvýšila na nejsilnější úroveň za více než dva týdny. Naděje, že se Spojené státy a Čína blíží obchodní dohodě se nenaplnila, a proto dolar oslabil. Zlato se prodávalo za cenu 1326 dolarů za unci, což je nejvíce za předchozích devět měsíců. I spekulativní deriváty zlata na americké burze se dostaly na tuto cenu. Cena zlata tak v letošním roce stoupla již o zhruba 3,3 procenta.
18. 2. 2019 • Zlato, bezpečné vládní dluhopisy a některé měny, například americký dolar. Ty všechny jsou často vnímány jako bezpečná volba pro období recese. V tuto dobu je totiž zachování kapitálu najednou důležitější než jeho zhodnocování.
18. 2. 2019 • Je to již více než dva a půl roku, kdy v pátek 24. 6. 2016 přišla studená sprcha nejen pro samotnou EU, ale i pro celý svět - v souvislosti s budoucností Velké Británie a potažmo celé Unie se začalo hovořit o černém
18. 2. 2019 • Předpokládejme, že nejnovějších čísla z oficiálních zdrojů v Číně a v Rusku jsou věrohodná. Podle nich se těžba producenta zlata č. 1 se zhoršuje, producent číslo tři je možná již dvojkou.
18. 2. 2019 • Zbytek Islámského státu (IS) byl ve své poslední pevnosti, v syrské provincii Deir el-Zour, rozdrcen. Podle šéfa organizace SOHR (Syrian Observatory for Human Rights) Ramiho Abdulrahmana má mít IS právě v této oblasti Sýrie ukryto 40 tun zlata.
16. 2. 2019 • V Zimbabwe se záchranáři od úterý snaží vyprostit desítky horníků ze zatopeného dolu. V sobotu se jim podařilo zachránit osm lidí. Dalším 14 už ale pomoci nedokázali.
16. 2. 2019 • Italská vláda hledá způsob, jak zacelit díry v rozpočtu a snížit dluh, který má Itálie po Řecku druhý nejvyšší v EU. Podle listu Financial Times (FT) a agentury Bloomberg se připravuje na možný prodej části zlatých rezerv centrální banky i odprodej nemovitostí vlastněných státem.
15. 2. 2019 • „Zlato je fenomén, který výrazně ovlivňuje lidstvo již zhruba 4 000 let. Za tu dobu se nikdy nestalo bezcenným, proto je považováno za dobrého udržitele hodnoty. Navíc v letošním roce zlato patří mezi nejvýnosnější investice,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
15. 2. 2019 • Turecká centrální banka během loňského roku zvýšila zlaté rezervy o 51,5 tuny. Jedná se o druhý po sobě jdoucí rok čistých nákupů zlata. Bylo to sice o 40 procent méně než o rok dříve, kdy Turci navýšili rezervy o 85,9 tuny, ale čisté nákupy zaznamenala centrální banka v roce 2017 po téměř 25leté přestávce.
14. 2. 2019 • Zlato, bezpečné vládní dluhopisy a některé měny, například americký dolar. Ty všechny jsou často vnímány jako bezpečná volba pro období recese. V tuto dobu je totiž zachování kapitálu najednou důležitější než jeho zhodnocování.
14. 2. 2019 • Při zatopení dolu na zlato v Zimbabwe, který po intenzivních deštích zalila voda z protržené hráze, zemřely přes dvě desítky lidí. Informoval o tom dnes zimbabwský deník Herald. Další zimbabwská média hovoří až o 38 pohřešovaných, přičemž podle nich se zatím nedá vyloučit, že záchranáři v podzemí najdou nějaké přeživší.
14. 2. 2019 • Japonské ministerstvo financí se pokouší zastavit prudký nárůst pašování zlata posílením administrativních opatření v místech prodeje. Dnes musí lidé přihlásit zlato přivezené ze zámoří na celnici a zaplatit spotřební daň ve výši osmi procent. Pašeráci tedy nakupují zlato tam, kde se nezdaňuje (např. Hongkong). Jejich zisk pak činí právě ona nezaplacená spotřební daň.
Články na téme zlato jsou agregovány automaticky z prostředí českého (případně slovenského) internetu. Celý článek o zlatě je vždy k dispozici na webu vydavatele (odkaz s doménou vydavatele je vždy pod citací z článku).